reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
20 styczeń 2024

Tylko w lasach regionu obok siebie żyją m.in. niedźwiedzie, wilki i żubry

zdjęcie: Tylko w lasach regionu obok siebie żyją m.in. niedźwiedzie, wilki i żubry / fot. PAP
fot. PAP
W Polsce tylko w lasach Podkarpacia obok siebie żyją duże drapieżniki, m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki oraz wielkie ssaki roślinożerne - z żubrem, łosiem i jeleniem na czele.
REKLAMA

Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, nigdzie w Polsce nie występuje podobna koegzystencja. „Nawet w Puszczy Białowieskiej” – dodał.

Marszałek przypomniał, że zwierzyna podkarpackich lasów to także mnóstwo drobnych drapieżników, np. kun, tchórzy, jenotów, lisów, borsuków.

„W południowo-wschodniej Polsce mamy pełną gamę dzikich zwierząt. Bytują one w lasach, które świadczą wiele funkcji, w tym również tę produkcyjną” – zaznaczył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

W lasach Podkarpacia żyje m.in. prawie 750 żubrów, największych krajowych roślinożerców, a także niemal 200 niedźwiedzi, ponad 500 wilków, 250 rysi, 200 żbików oraz około 11 tys. bobrów - wynika z szacunków prowadzonych co roku w tym regionie.

Jak powiedział Marszałek, lasy Podkarpacia są jedną z najważniejszych krajowych ostoi zwierzyny. „O ich przyrodniczej wartości decyduje obecność największych chronionych drapieżników łącznie z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem i żbikiem, a także stada żubrów żyjących dziko w Bieszczadach” - zauważył rzecznik.

Rosnąca liczebność oraz różnorodność gatunkowa dzikiej zwierzyny w lasach krośnieńskiej RDLP z jednej strony świadczy o kondycji lasów. Natomiast z drugiej - wpływa na koszty prowadzenia upraw leśnych i rolnych.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418 tys. ha.

Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Średnie roczne pozyskanie drewna wynosi około 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych, wg Banku Danych o Lasach, szacowany jest na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha, zaś łączne zasoby na pniu w regionie to masa 125,7 mln m sześc. drewna. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jasło
1.2°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaśle

kiedy
2025-01-24 20:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 18:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 18:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 19:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany