reklama
14 lipiec 2024

Opowieści o wędrowaniu turystów, pielgrzymów i migrantów na wystawie Muzeum Etnograficznego

zdjęcie: Opowieści o wędrowaniu turystów, pielgrzymów i migrantów na wystawie Muzeum Etnograficznego / v17454740
v17454740
XIV-wieczna muszla związana z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela oraz tunika rdzennego mieszkańca peruwiańskiej Amazonii znalazły się wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie "Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
REKLAMA

Na tytułowe wędrowanie muzealnicy proponują trzy spojrzenia – turystów podczas wakacyjnej podróży, pielgrzymów zmierzających do sanktuarium oraz migrantów poszukujących bezpiecznego miejsca.

"Zaczynamy w części najbardziej kolorowej, nawiązującej do turystyki, miejsc, do których jedziemy, by je zwiedzić, żeby odpocząć. Są tu obrazy, które przenikają się z pocztówkami i pamiątkami. Następnie przechodzimy do części związanej z pielgrzymowaniem, w której pokazujemy najważniejsze kierunki pielgrzymowania Europejczyków na przestrzeni wieków. Są tu dewocjonalia, obrazy, rzeczy pamiątkowe. Ostatnia część jest poświęcona wymuszonemu wędrowaniu, wędrowaniu migrantów" – opowiedział PAP o wystawie kurator Grzegorz Graff.

Wśród obiektów zaprezentowanych na ekspozycji są obrazy malarzy nieprofesjonalnych, pamiątki kupowane od lokalnych rzemieślników, drobne dewocjonalia, a także średniowieczne i współczesne muszle pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela.

"Stałą zasadą jest, że przedmioty przywożone z wakacji czy pielgrzymek to rzeczy drobne, tanie, dostępne dla każdego. W przypadku pamiątek dewocyjnych są to pojemniki na wodę ze źródełek, relikwiarze czy wręcz przedmioty mające sławę relikwii, jak gwóźdź przywieziony z Kalwarii Zebrzydowskiej. W tej części warto zwrócić uwagę na muszlę związaną z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela, datowaną na XIV wiek. To jedna z najstarszych muszli zachowanych w zbiorach polskich" – wskazał Grzegorz Graff.

Na ekspozycji znalazły się także przypominające formę różańca lestowki, służące do codziennej modlitwy, związane ze staroobrzędowcami, wyznawcami prawosławia sprzed jego reformy w połowie XVII wieku.

Natomiast wymiar wędrowania związanego z migracją został ukazany przez pryzmat losów peruwiańskich Ashaninka, rdzennej grupy etnicznej zamieszkującej w części peruwiańskiej oraz brazylijskiej Amazonii. Kuratorka wystawy Joanna Sosnowska zwróciła uwagę na znajdującą się w tej części tunikę 10-letniego chłopca z tej grupy. Jak opowiedziała, strój ten muzeum pozyskało od pielęgniarza i społecznika Hectora Pachacamaca, który otrzymał go jako wyraz wdzięczności za udzieloną pomoc medyczną. W ten sposób muzealnicy zwracają uwagę na wędrówki wymuszone, migracje związane z poszukiwaniem punktów medycznych, leków i bezpieczeństwa.

"Rozpiętość tematyczna, którą łączy hasło wędrówki, odzwierciedla nasze podejście do pracy nad wystawą, tworzoną przez specjalistów z różnych dziedzin. Zależy nam na tym, żeby zaprezentować możliwie szeroko nasze zbiory i pokazać, że muzeum posiada nie tylko polską i europejską kolekcję, ale również zbiory sięgające różnych, odległych nam kierunków" - wyjaśnił Grzegorz Graff.

Ekspozycja "Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci" będzie dostępna w Domu Esterki Muzeum Etnograficznego w Krakowie przy ul. Krakowskiej 46 do 6 października br.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jasło
3.1°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaśle

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 18:00
miejsce
Restauracja Ekspresja, Jasło,...
wstęp biletowany